Ko smo mi?
Geodetska firma Radin AG je porodična geodetska firma iz Beograda koja ima bogato iskustvo u svim oblastima izvođenja geodetskih radova. Svoje mesto na tržištu firma ima zahvaljujući višedecenijskom iskustvu diplomiranog inženjera geodezije, Radin Slobodana. Firma je licencirana od strane republičkog geodetskog zavoda i svojim klijentima nudi apsolutno sve usluge koje geodetska struka obuhvata:
- Inženjerska geodezija
- Državni premer i katastar nepokretnosti
- Fotogrametrija i lasersko skeniranje
Naš pristup
Glavna vizija naše firme je stavljanje akcenta na savremeni pristup geodetskom inženjerstvu koji se ogleda u korišćenju najsavremenije opreme koje tržište u ovom momentu nudi.
Savremene geodetske tehnologije
- Naglim tehnološkim razvojem, hardverskim i softverskim, došlo se do primene savremenih metoda u svim inženjerskim oblastima pa tako i u geodeziji.
- Pojava prvih bespilotnih letelica i laserskih skenera dovela je inženjere geodezije u poziciju da pored klasičnog geodetskog pribora mogu koristiti i savremene instrumente.
- Geodetske metode koje predstavljaju najsavremeniju tehnologiju prikupljanja prostornih podataka jesu fotogrametrija UAV i lasersko skeniranje (LIDAR).
Terestričko lasersko skeniranje (TLS)
Lasersko skeniranje je jedan od najsavremenijih postupaka koji ima za cilj prikupljanje prostornih podataka u formi koordinata tačaka u prostoru.
3D laserski skener koristi zrake laserskog svetla koji digitalno snimaju teren i prostor.
Princip rada laserskog skenera je jednostavan – Skener šalje svetlosni signal (laser) od svog predajnika i meri njegovu refleksiju od objekta. Na svom „putu“ laserski zrak formira „point cloud“ tj. oblak tačaka. Oblak tačaka sadrži mnoštvo tačaka čiji položaj se određuje 3D koordinatama što daje mogućnost preciznog definisanja pozicije u prostoru.
Skener pouzdano i precizno funkcioniše i njegovim korišćenjem se može postići tolerancija koja iznosi manje od 3mm, a brzina formiranja oblaka tačaka može iznositi i do 2.000.000 tačaka u sekundi.
Primenom adekvatnih softvera, oblaka tačaka (point clouda) nam može poslužiti za kreiranje proizvoda kao što su:
- 2D crteži (osnove, preseci, fasade…)
- 3D modeli terena (AutoCad, Revit)
- 3D modeli objekata (Revit)
Modelovanje objekata u različitim nivoima detaljnosti, (lod100, lod200, lod300, lod400) uključujući i modelovanje instalacija po potrebi - Fotorealistični prikaz lokacija i objekata kombinovanjem laserskog skeniranja sa HDR fotografijama (360 virtualna stvarnost)
Prednosti skeniranja
- Tačnost
Tačnost prikupljanja podataka laserskim može biti i do ±3mm. - Brzina realizacije projekta
Laserski skener nam pruža veliku brzinu snimanja na terenu a softverska rešenja efikasnu obradu snimljenih podataka. Ovakav način rada omogućava nam da predmetni objekat posetimo samo jednom! - Efikasnost i ekonomičnost
Ogleda se u količini i kvalitetu isporučenih podataka-podloga na osnovu kojih projektant nema potrebe za dodatnim aktivnostima geodetskih službi, već mu je dostupan apsolutno svaki podatak sa terena u bilo kom trenutku čime povećava brzinu i kvalitet procesa projektovanja.
Laserski skeneri mogu se koristiti i pri praćenju deformacija objekata.
3D lasersko skeniranje je našlo svakodnevnu primenu u građevini i skoro da se ne može zamisliti iole ozbiljnija aktivnost u građevinskoj industriji bez upotrebe 3D laserskog skenera.
Fotografije nastale kao rezultat laserskog skeniranja su u visokoj rezoluciji, samim tim omogućavaju preciznu rekonstrukciju prostora. To je neophodan preduslov za kvalitetnu implementaciju građevinskog projekta. Upotrebom 3D laserskog skenera rizici i nepredviđeni troškovi projekta se svode na minimum.
Fotogrametrija - primenom bespilotnih letelica UAV
Fotogrametrija (UAV) predstavlja tenhnologiju i pristup prikupljanja aerofoto snimaka površi zemlje, gde se kao platforma – nosač digitalne kamere za snimanje koristi bespilotna letelica.
Autonomno snimanje – prikupljanje prostornih podataka se vrši pomoću visokokvalitetnih, lakih i kalibrisanih digitalnih senzora – kamera. Snimanje iz vazduha je brz i efikasan metod prikupljanja podataka koji ima veliku primenu u geodeziji, građevinarstvu, urbanističkom planiranju, arhitektonskom projektovanju i sl.
Snimanje iz vazduha se vrši korišćenjem bespilotne letelice (UAV) i omogućava snimanje terena na velikim površinama u kratkom vremenskom periodu.
Upotreba bespilotnih letelica za snimanje terena u velikoj meri omogućava bezbedan pristup nepristupačnim terenima.
Zapisi mogu biti u formi 3D „oblaka tačaka“ kao i obliku fotografija visoke rezolucije.
Najčešći proizvodi nastali primenom fotogrametrijske metode su:
- Oblak tačaka
- Digitalni ortofoto snimak
- Digitalni model terena i površina
- Digitalni topografski plan
Prednosti UAV fotogrametrije su:
- Brzo i efikasno prikupljanje prostornih podataka velikih područja;
- Veliki raspon aplikacija i prikaza rezultata shodno zahtevima klijenta;
- Generisanje velike količine podataka sa terena koje projektantu pružaju komfor i efikasnost u radu.
Kvalitetna implementacija projekata digitalne fotogrametrije i laserskog skeniranja zahteva angažovanje geodetskih stručnjaka koji poseduju adekvatno znanje i iskustvo u primeni ovih metoda, kao i raspoloživost savremene opreme visokog kvaliteta.